PRO - BIO, první český výrobce biopotravin » O nás

O nás

 

O násNaše poslání

PRO-BIO, obchodní společnost s r. o. je první český výrobce a významný dodavatel širokého sortimentu kvalitních biopotravin.

Podporujeme a rozvíjíme ekologické zemědělství, svou činností přispíváme k zachování zdravé planety.

Vracíme zapomenuté tradiční plodiny a biopotraviny do života lidí.

Rosteme společně s našimi zaměstnanci a zákazníky.

 

Zveme vás na návštěvu k nám do Starého Města.

Podívejte se, kde a jak vznikají naše biopotraviny a jak to u nás vypadá.

 

Pšenice špalda a její návrat do Starého Města

Pšenice špalda představuje jednu z vůbec nejstarších kulturních obilnin. Byla pěstována v Evropě již před 8 000 lety. Jedná se o neprošlechtěnou prastarou předchůdkyni klasické pšenice. V současné době zažívá renesanci a díky svým jedinečným nutričním vlastnostem a příjemné chuti se stává velmi oblíbenou.

Již Svatá Hildegarda z Bingenu (známá středověká léčitelka) doporučovala pšenici špaldu jako „léčivé“ obilí. Podle ní je špalda nejlepší obilninou k vaření i pečení, buduje člověku dobré svaly a dává dobrou krev, uvolněnou mysl a radostnost. Tvrdila též: „Kdyby už člověk nemohl nic jíst a nic mu nepomáhalo, špalda jej postaví na nohy.“ Obsahuje velké množství bílkovin, minerálních látek (fosfor, železo, hořčík, zinek), vitamínů skupiny B a je velmi dobře stravitelná.

Pšenice špalda patří mezi tzv. pluchaté obiloviny. To znamená, že její zrno je velmi dobře chráněno pluchou například před chladem, chorobami, spadům a dalším vlivům prostředí a zůstává čisté a nepoškozené. Proto je špalda vhodná i k pěstování v podhorských oblastech.

V 18. -19. století byla místní krajina tvořena pastvinami a poli s pohankou, lnem, bramborami a právě ve velké míře i pšenicí špaldou. Naši předci využili její velké odolnosti a s úspěchem ji pěstovali i v podhorských oblastech.

Situace se změnila během období druhé světové války, kdy se její nízké výnosy, náročné a nákladné zpracování a malá výtěžnost neshodovaly se současným systémem, který upřednostňoval kvantitu před kvalitou a výživovou hodnotou plodin.  Její pěstování bylo tedy z rozkazu Adolfa Hitlera zakázáno coby neefektivní a po dlouhá léta zde nebylo možné špaldu nikde spatřit.

Až v době po revoluci dostal pan Ing. Martin Hutař (zakladatel a jeden ze spolumajitelů obchodní společnosti PRO-BIO, s r.o.) nápad vrátit špaldu zpátky na místa, kam patří a kde byla běžně součástí života zdejších lidí. Žádné vhodné osivo však v naší republice nebylo k dispozici, a tak se s kamarádem rozhodl propašovat špaldová zrna přes hranice z Rakouska a zasadit je zde na poli ve Starém Městě pod Sněžníkem.  Bylo to v roce 1991 a od té doby již špalda ve Starém Městě zůstala. Stala se symbolem ekologického

Společnost PRO-BIO uspěla v soutěži Českých 100 nejlepších 2014

Největší tuzemský výrobce biopotravin společnost PRO-BIO se umístila v soutěži Českých 100 nejlepších za rok 2014 v oborové kategorii Zemědělství a potravinářství. Zástupci firmy si převzali diplom ve Španělském sále Pražského hradu za přítomnosti 700 významných osobností veřejného i podnikatelského života.

„Z umístění v této prestižní soutěži máme velkou radost. Vnímám ho jako ocenění práce všech mých kolegů a zaměstnanců firmy, bez nichž bychom to nedokázali," říká Ing. Martin Hutař, zakladatel a spolumajitel firmy PRO-BIO. „To, že jsme se ocitli na Hradě mezi elitou českých podnikatelů, je zpráva, že biopotraviny se podařilo vykopat z undergroundu a stává se z nich pop. A to je velký závazek,“ dodává.

„Chtěl bych tímto vyjádřit poděkování všem lidem, kteří pracují v oboru ekologického zemědělství téměř 25 let - svazům, spolkům, úředníkům a především zákazníkům. Jsme rádi, že se lidé přesvědčili o kvalitě biopotravin od sedláků, kteří dělají opravdové zemědělství se zdravým selským rozumem,“ doplňuje Ing. Martin Hutař.

„Ocenění mi dodalo energii a povzbuzení do další práce pro ekologické zemědělství a rozšiřování prodeje biopotravin. Děkuji panu Ing. Karlu Muzikářovi, CSc., prezidentu společnosti Comenius, že prostřednictvím soutěže zviditelňuje zajímavé firmy a podporuje je,“ dodává Ing. Karel Matěj, zakladatel a spolumajitel firmy PRO-BIO.

Společnost PRO-BIO patří k prvním výrobcům a zpracovatelům biopotravin u nás. Podniká od roku 1992 a v současné době má přes 100 zaměstnanců. Nabízí přes 1 400 certifikovaných výrobků v kvalitě BIO. Věnuje se projektu bezlepkových biopotravin a podporuje malé české a moravské ekologické farmáře.

Cenu Českých 100 nejlepších uděluje „Panevropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci COMENIUS“.

Českých 100 nejlepších 2014Českých 100 nejlepších 2014

Vítězem soutěže TOP Odpovědná firma 2014 v Olomouckém kraji je společnost PRO-BIO, s.r.o.

První cenu za své odpovědné podnikání v Olomouckém kraji si odnesli majitelé společnosti PRO-BIO, s.r.o. Ing. Martin Hutař a Ing. Karel Matěj. Tato cena je součástí prestižní soutěže TOP Odpovědná firma, kterou pořádá a uděluje platforma Byznys pro společnost. Současně se firma umístila na 3. místě v kategorii TOP odpovědná malá firma 2014.

Společnost PRO-BIO, s.r.o. uspěla především svým přístupem, jakým podporuje život lidí v regionu, kde působí. Porota ocenila, že se firmě úspěšně daří zvyšovat zaměstnanost v místě s velmi vysokou nezaměstnaností.

„Jsme oblast na hranici s Polskem. Pro místní obyvatele je těžké zde sehnat práci či dojíždět do vzdálených měst. Vytváříme proto vhodné pracovní příležitosti,“ řekl Ing. Martin Hutař. Společnost zaměstnává kolem 100 lidí a je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu.

„Těší nás, že díky našemu umístění se biopotraviny a ekologické zemědělství dostanou více do povědomí veřejnosti,“ sdělila výkonná ředitelka Jana Lysáková. PRO-BIO, s.r.o. patří k největším zpracovatelům biopotravin v České republice, provozuje vlastní bio mlýn a dvě ekologické farmy. Svými ekologickými aktivitami a produkcí biopotravin se podílí na ochraně a obnově krajiny v oblasti Králického Sněžníku.

 „Během našeho podnikání jsme nezabrali ani m2 nové půdy. Veškeré naše provozy vznikly rekonstrukcí a dostavbou starých nevyužitých budov tzv. brownfields, což šetří naši krajinu,“ dodal Ing. Karel Matěj.

Do národní soutěže TOP Odpovědná firma se letos přihlásilo 101 firem. Firmy hodnotí v jejich projektech udržitelného a odpovědného podnikání v České republice nezisková platforma Byznys pro společnost.

 

PRO- BIO, s.r.o. na druhém místě v soutěži Vodafone Firma roku 2013 Olomouckého kraje

Ekonomický skóring a hlasy porotců rozhodly o tom, že druhé místo Vodafone Firma roku 2013 Olomouckého kraje získala firma PRO-BIO, obchodní společnost s r.o.

„Produkovat bez chemie je normální a dělalo se to po staletí. Není důvod, aby to nešlo dnes“, popsal v přihlášce do soutěže filozofii firmy Martin Hutař, který PRO-BIO, s.r.o. založil a vede se svým kolegou Karlem Matějem. „Svého umístění v soutěži si velmi vážíme. Těší nás, že porota ocenila naší poctivou a smysluplnou práci, která přispívá k rozvoji místního regionu a ochraně okolní krajiny“, dodává Martin Hutař.

Firma se sídlem ve Starém Městě pod Sněžníkem se zabývá zpracováním a výrobou biopotravin, provozuje svůj bio mlýn a hospodaří na dvou vlastních ekologických farmách. Svou činnost započala společnost PRO-BIO, s.r.o. před jednadvaceti lety a v současné době patří k největším zpracovatelům a výrobcům biopotravin v České republice. Zaměstnává 90 lidí a její sortiment čítá více než 1 300 produktů v kvalitě bio. Cenu na slavnostním vyhlášení v Olomouci převzala výkonná ředitelka společnosti PRO-BIO, s.r.o. Jana Lysáková.

Letos se do soutěže přihlásilo celkem 6525 účastníků, z toho 3116 firem a 3409 živnostníků. Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi.

Slavnostní vyhlášení celostátních vítězů soutěží Vodafone Firma roku 2013, GE Money Bank Živnostník roku 2013 i Vodafone Odpovědná firma roku 2013 proběhne 4. prosince v Praze.

 

 

 

O nás

Odběr novinek

Recept měsíce

Čirokovník se švestkami

Září - to jsou švestky! Upečte si jedinečný čirokový koláč z čerstvých švestek!

Facebook
 
 

| Zajímavé odkazy | www.probio.cz, tel.: 583 301 952, fax: 583 301 960, e-mail: probio@probio.cz

BIO Harmonie, BIOLINE
Bioslavnosti